Uutislistaukseen

Kirkonmäen muutokset heijastuvat toimintaan

s. 4-5-hankejuttu.jpeg

Peruskorjattava Lempoisten seurakuntatalon saliosa (n. 1000 m2) tulee palvelemaan seurakuntaa entiseen tapaan kokoontumis- ja juhlatilana. Nuorisotilat rakentuvat alakertaan. Uudisrakennukseen (335 m2) tulevat seurakuntatoimisto ja diakonian vastaanotto. Kerrosneliöt pienenevät, sillä kuvassa vasemmalla oleva uudisosa on nykyistä siipeä lyhyempi. Kuva: NOAN.

Seurakunta toteuttaa toimitiloja koskevan uudistushankkeen. Se koskee kirkonmäellä sijaitsevia rakennuksia, kiireellisimpänä Lempoisten seurakuntataloa. Kirkkovaltuusto päätti asiasta 7. lokakuuta. 

Katso kokouksen pöytäkirja ja liitteet tämän linkin takaa.  

Tavoitteena on, että seurakuntatalon saliosan korjaus ja siipiosan uudisrakentaminen pääsisivät alkamaan syksyllä 2026 ja talo olisi valmis syksyllä 2028. Seurakuntatalon tiloja vuokrataan juhlatiloiksi 31.7.2026 saakka.

Lempoisten lapsi- ja perhetoiminta pappilaan

Uudistettuun seurakuntataloon ei tule lapsi- ja perhetoiminnan tiloja. Lempäälä-talossa kokoontuvat päiväkerhot, Puuhis-iltapäiväkerhot ja perhekerho muuttavat Vanhaan pappilaan syyskauden 2026 alkaessa.

Jatkossa Lempoisten lapsi- ja perhetoiminta keskittyy pappilaan.
– Toimintamme Hakkarissa ja muissa toimipisteissämme säilyy ennallaan, painottaa Jani Lahnavik, lapsi- ja perhetoiminnan työalajohtaja.

Pappilan alue soveltuu hyvin lapsille ja perheille.
– Ympäristö mahdollistaa ulkoilun ja liikkumisen luonnossa. Historiallinen rakennus antaa virikkeitä mielikuvitukselle. Pedagogisesti on hyvä, että lapsia voi jakaa pienryhmiin, sanoo Lahnavik.

Pappila jatkaa juhlatilana

Pappilaan on tulossa vain pieniä muutoksia, kuten pihamaalle aidattu leikkialue ja hiekkalaatikko. Yhtä wc-tilaa muokataan lapsia varten ja eteiseen heille järjestetään naulakot.

Vanha pappila jatkaa vuokrattavana kokoontumis- ja juhlatilana viikonloppuisin, sillä lasten kalusteet ovat siirrettäviä.

1.6.2026 alkaen juhlatilojen yleisömäärä on enintään 28. Keittiön ja tarjoilutilan lisäksi käytössä on iso sali.

Lempäälä-talon ja seurakuntatalon toiminta väistötiloihin

Seurakunta luopuu säästösyistä Lempäälä-talon vuokratiloista viimeistään vuoden 2026 loppuun mennessä.

Seurakuntatalon valmistumiseen saakka seurakuntatoimisto, kirkkoherra, muu hallinnon henkilökunta ja hautaustoimi ovat keskustan alueella vuokratiloissa. 

Kevään aikana varmistuvat suurten yleisötilaisuuksien ja kirkkokahvien pitopaikat. Pienempiin kahvituksiin soveltuu kirkon vastapäätä sijaitseva Kahvila Olkkari.

Kirkkovaltuuston hankepäätös 7.10.2025 pähkinänkuoressa:

  • Lempoisten seurakuntatalo uudistetaan edullisimman suunnitelman C mukaisesti, kustannusarvio on 6,1 milj. €.
  • Seurakuntatalon (6,1 milj. €) ja Vanhan pappilan (30 000 €) muutokset liittyvät yhteen.
  • Kirkon toiminnallisuutta parantavat muutokset (200 000 €) ja mm. kalustosuojana olevan Vappiksen (100 000 €) remontin voi toteuttaa erikseen.
  • Uudistushanketta johtaa kirkkoneuvosto.
  • Seurakuntatalossa 2026 on pääosin suunnittelun ja kilpailutuksen aikaa. 2027 on korjausten ja rakentamisen vuoro.
  • Kahvila Olkkari ja lähetyskirppis Toivontori jatkavat entisissä toimitiloissa.

Teksti: Marita Miettinen 

Julkaistu Kirkonportti-lehdessä 4/2025-1/2026 

Kirkkoneuvoston puheenjohtaja

Tue Nov 25 18:00:00 EET 2025