Uutislistaukseen

Kirkkovaltuusto hyväksyi vuoden 2025 talousarvion ja ehdotti uusia avauksia toimintaan  

Kirkkovaltuusto yhteiskuvassa.

Kirkkovaltuusto kokoontui vuoden viimeiseen kokoukseensa tiistaina 17. joulukuuta. Tärkein asia oli vuoden 2025 talousarvio, joka sisältää myös ensi vuoden ja vuosien 2026–2027 toimintasuunnitelman. Kirkkovaltuuston kokoukset ovat avoinna yleisölle. 

Pöytäkirja on saatavana pdf-muodossa kirkon Domus-palvelussa tämän linkin takana.

Hyväksytty talousarvio 2025 ja toiminta- ja taloussuunnitelma 2026–2027 on saatavana pdf-muodossa tämän linkin takana.

Lue uutinen talousarviosta tämän linkin takaa. 

Kirkkovaltuusto päätti:

  • hyväksyä vuoden 2025 talousarvion ja vuosien 2026–2027 toiminta- ja taloussuunnitelman pienin, esimerkiksi kieliasua ja lukujen lyöntivirheitä koskevin muutoksin
  • hyväksyä vuoden 2025 toimintasuunnitelman niin, että seuraavien uusien ja kannatusta saaneiden ehdotusten toteuttamismahdollisuudet selvitetään (suluissa keskustelun aloittaja):
    • mahdollisuus esikoislapsen kastejuhlan järjestämiseen seurakunnan tiloissa ilmaiseksi (Hanna Kairimo)
    • turvallisemman tilan periaatteiden selvittäminen ja määritteleminen yhdessä seurakuntalaisten kanssa (Maria Päivänen) 
    • keinojen kehittäminen, jotta pieniä rakennuskorjauksia voisi toteuttaa vapaaehtoisuutta lisäämällä – samalla selvitetään mahdollisuus perustaa oma hallinnollinen paja kiinteistö- ja hautaustoimeen töiden hallinnointia varten (Mikko Vesamäki). 

Vuoden 2025 talousarvio on laadittu kirkkoneuvoston 14.5.2024 vahvistaman kehyksen pohjalta. Tavoitteena on, että vuoden 2025 kulut pidetään aikaisempien tilinpäätöslukujen tasolla. Jäsenten tuloveroprosentti vuonna 2025 on 1,45.

Talousarvio on 343 366 euroa ylijäämäinen eli arvioidut tulot ovat suuremmat kuin arvioidut menot. Kirkollisveroja arvioidaan tulevan 5,6 miljoonaa euroa. Ennusteen mukaan verotulojen kasvu olisi noin 20 prosenttia verrattuna vuoden 2024 talousarvioon. Noin 50 työntekijän yhteisön palkkakuluissa varaudutaan neljän prosentin kasvuun.

Lisäksi valtuusto päätti:

  • 7 788 euron lisämäärärahasta Ristimäen siunauskappeliin kylmälaitteita varten
  • merkittävästä, noin 274 000 euron muutoksesta vuoden 2024 talousarvion tuloarvion lukuihin.

Ilmoitusasioita: 

  • Niina Selin muuttaa paikkakunnalta ja on ilmoittanut irtisanoutuvansa luottamustoimistaan Lempäälän seurakunnassa.  
  • Kirkkovaltuusto kokoontuu keväällä 2025: 7.1., 4.2. ja 17.6. Kokoukset ovat avoinna yleisölle. Lisäksi on sisäinen seminaari 26.4. 
  • Kirkkoneuvosto kokoontuu keväällä 2025: 21.1., 18.2., 18.3., 22.4., 20.5. ja 10.6. Lisäksi on sisäinen seminaari 26.4. Kokoukset eivät ole avoinna yleisölle. 

Seurakunnan 27-jäseninen kirkkovaltuusto on seurakunnan ylin päättävä elin. Sen kokoukset ovat avoinna yleisölle. Kirkkoneuvosto valmistelee käsiteltävät asiat valtuustolle. Kirkkovaltuuston puheenjohtaja on Heidi Salonen ja sihteeri Kati Nieminen. Lue lisää kirkkovaltuustosta tämän linkin takaa.

Mon Dec 23 13:40:00 EET 2024